Yokoyama EJSA-1201 3LAYERS Dutch Oven, 6 inches (15 cm)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
21
quantity
Product details
Category
[Tsubame Mature Techniques] Skillfully crafted, reliable made in Japan Tsubame City, Niigata Prefecture, has been highly metallic processing since ancient times. Tsubame housewear is known widely in both domestic and abroad, due to its high quality and attractive product. The vigorous research and advanced technology of artisans cultivated in the tradition of manufacturing has been supporting the local industry and continues to deliver the Tsubame brand to the world. The main body of the pot is made of 3 layers sanded from stainless steel with excellent heat conductivity and durability and heat retention, and the satin finish on the outer surface is lightweight and easy to handle with a stylish logo. Not only is it suitable for induction, but it can also be used for gas fires and oven cooking, but also for outdoor bonfire and charcoal fires. The handle and lid are made of all stainless steel so you don't have to worry about cracking, and it is durable and easy to clean, and can be placed directly in the oven or in the dishwasher. It can be used for bonfire or broiling, so there is no need for the seasoning (oil-breaked); the lid is heavy with stainless steel 0.1 inch (3 mm) thick and heavy enough to be used for cooking rice or simmered in the outdoors.
  • Size (approximate): (Including lid and handle) 6.1 x 8.3 x 4.3 inches (155 x 212 x 110 mm) (body height 3.5 inches (90 mm) (44.3 oz (1150 g)), Capacity: 0.5 gal (1.4
  • Country of Manufacture: Japan
  • Compatible Heat Sources: Electromagnetic Cooker (IH 100 V / 200 V), Sheath Heater, Halogen Heater, Oven Grill, Enchro Heater, Lagent Heater, Gas, Bonfire / Charcoal Fire (*Handle is easy to get hot during and after cooking, please use mitts or pothold.)